Szerokim echem poniosła się ostatnio kwestia wliczania do stażu pracy umów zlecenie, innych umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej. Rada Ministrów zaczęła już bowiem prace w zakresie opracowania nowelizacji, która pozwoliłaby wszystkim osobom pracującym na podstawie tzw. „śmieciówek” oraz pracujących w oparciu o umowy B2B na wliczenie okresu takiego zatrudnienia do stażu pracy.
Dlaczego to takie ważne?
Od stażu pracy zależy wiele uprawnień związanych z powszechnymi ubezpieczeniami społecznymi – chociażby emerytura. Aktualnie bowiem chociażby działalność gospodarcza nie jest wliczana do tego okresu.
W związku z powyższym wskazuje się, że istnieje ogromne rozróżnienie, które kłóci się z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Warto przy tym wskazać, że w związku z rozwojem technologii oraz rynku pracy, coraz częściej pracownicy wybierają elastyczne umowy B2B, czy umowy zlecenie, zamiast bardzo szeroko obwarowanych umów o pracę. Przykładem mogą być chociażby studenci – którzy do 26 roku życia, co do zasady, od umów zlecenie nie płacą ani podatku, ani innych składek.
Co przyniesie zmiana?
Jak już zostało wskazane, postulowane jest, aby okresy działalności gospodarczej oraz umów cywilnoprawnych – np. umów zlecenie, czy umów o świadczenie usług, były wliczane do stażu pracy. Nie wiadomo jednak w tym momencie w jakim kształcie ustawa zostanie przegłosowana w Sejmie RP, ani tym bardziej pod jakimi warunkami nastąpi zmiana. W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się już projekt ustawy dotyczący tej zmiany. Planowane jego przyjęcie, a tym samym skierowanie go do Sejmu RP oznaczone zostało na III kwartał 2024 roku. Warto więc obserwować rozwój sytuacji – zmiany bowiem mogą nastąpić już niedługo.
Niewątpliwie jednak reforma w tym zakresie jest postulowana od lat, przez coraz więcej przedsiębiorców i osób zatrudnionych na umowach zlecenie, a jednocześnie – jak się wydaje, jest konieczna celem zapewnienia równości wobec prawa oraz zabezpieczenia społecznego tysięcy Polaków.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 25 lipca 2024 r.
Autorzy: Aplikant radcowski Aleksandra Klukowska, Aplikant radcowski Aleksandra Tomczyk