Ministerstwo Finansów w ostatnim czasie konsultowało kilka istotnych zmian podatkowych. W „Podatkowe to i owo” pisaliśmy już o zmianach w podatku od nieruchomości. Dziś chcielibyśmy przedstawić Państwu projekt zmian w podatku VAT.
Ustawa o VAT (tak jak i ustawa o CIT) przewiduje pewne preferencje dla małych przedsiębiorców. Jedną z nich jest możliwość zwolnienia z podatku VAT podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Skorzystać ze zwolnienia mogą tylko podatnicy w rozumieniu polskiej ustawy o VAT. Nie jest ona dostępna dla przedsiębiorców zagranicznych, którzy nie są zarejestrowani do podatku VAT w Polsce. Muszą oni naliczać podatek VAT już od 1 złotówki sprzedaży.
Projekt opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji zakłada wdrożenie procedury SME (small medium-sized enterprises – małe i średnie przedsiębiorstwa). Procedura ta umożliwi zwolnienie z VAT przedsiębiorcom z innych państw Unii Europejskiej. Warunkiem do skorzystania ze zwolnienia będzie sprzedaż w Polsce o wartości nie przekraczającej 200 000 zł oraz sprzedaż na terytorium Unii Europejskiej o wartości nieprzekraczającej 100 000 euro. Aby korzystać ze zwolnienia przedsiębiorca zagraniczny będzie musiał uzyskać w kraju siedziby numer identyfikacyjny zawierający kod EX. Zwolnienie będzie jednak ograniczone kwotowo do 85 000 euro (lub równowartości w walucie krajowej).
Projekt zakłada również możliwość korzystania ze zwolnienia z podatku VAT w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej przez polskiego podatnika na warunkach określonych w danym państwie. Urząd skarbowy właściwy dla siedziby podatnika na jego wniosek będzie nadawał numer identyfikacyjny zawierający kod EX, o ile jego roczna sprzedaż na terytorium innych państw Unii Europejskiej nie przekroczy 100 000 euro.
Rozwiązanie to jest zgodne z Dyrektywą VAT, która dopuszcza jego zastosowanie od marca 2020 r. Uwagi do projektu można było przesyłać do Ministerstwa Finansów do 16 lipca.
Niniejszy artykuł ma charakter informacyjny i nie jest to porada prawna.
Stan prawny na dzień 05 lipca 2024 r.
Autor: radca prawny Rafał Knap